Ana Sayfa / Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi (Tümü) / Okulların açılması ve öğrenci psikolojisinde dikkat etmemiz gereken konular

Okulların açılması ve öğrenci psikolojisinde dikkat etmemiz gereken konular

Dr. İnci Şen’in yorumu

Çocuklar gündemdeki olumsuz haberlerden ve politik gerçeklikten paylarını alıyorlar. Bu belirsizlik ortamı içindeki yetişkinlerin psikolojik gerginlikleri çocuklara yansıyor.
Anne baba olarak Şubat-Mart aylarında çocuklarımıza normalden iki misli daha fazla zaman ayırmamız yararlı olur.


2015 yılındaki gelişmeler

Türkiye’de bu yıl okullar turizm biraz daha canlansın diye 28 Eylül tarihinde açıldı. Böylece ekim ayı okulların en hareketli olduğu ay konumuna geldi. Kasım ayına güç şartlar altında girdik; genel seçim atmosferi, PKK terörünün her geçen gün artması, Suriyeli göçmenlerin karşılaştıkları içler açısı durum, ölümle sonuçlanan umut yolculukları, her gün medyadan duyduğumuz şehit haberlerinin gelmesi, genç canların heba olması, yakınlarının feryatları hepimizi acılar içinde ve çaresiz bırakıyor. Bu şartlar altında ekonomik krizin büyümesi ilk önce yetişkinleri vuruyor. Ancak bu şiddet ortamında korkular öfkeye dönüşüyor, psikolojik gerginlik ve dengesizlik günlük hayatımızın bir parçası olurken bu vahşet olaylarının sonunu görmekte zorlanıyoruz. Bu belirsizlik ortamı içindeki yetişkinlerin psikolojik gerginlikleri de çocuklarımıza yansıyor. Bu konulara önümüzdeki haftalarda çıkacak olan “Psikiyatrist Gözüyle Çocuklarımızın Okul Sorunları ve Çözümleri” kitabımda geniş bir şekilde değindim. Türkiye’deki son politik kaos ve terör ortamının çocuk psikolojisine yansımalarını dile getirmek istiyorum.

Politik kaos ve terör ortamının çocuk psikolojisine yansımaları
Çocuklar ve ergenler de ülkemizdeki son politik gerginliklerden paylarını alıyorlar. Bir taraftan yukarıda da sözünü ettiğim gibi henüz çok tecrübe etmedikleri bir ölüm ve şiddet ile günbegün karşılaşan çocuklar, bunları internet ve medyada ve çocuk oyunlarındaki olaylardan ayırt etmeleri gerek. Bu ergenliğe kadar çocukların gerçeklikle oyun arasında ayrım yapamamasından kaynaklanmaktadır. Anne-baba olarak bu görüntüleri çocuklarımıza filtresiz ve desteksiz aktarmamız çok sakıncalı olabilir. Çok korkutmadan hassas bir şekilde onları gerçeklerle yüzleştirmeliyiz. Çocuklar 12 yaşından küçükse onları bu haberlerden uzak tutmamız en iyisi olacaktır. Ayrıca yazılı ve görsel medyadaki politikacıların öfkeli ve bağırarak konuşmaları çocuklar için iyi bir örnek değildir. Meclis ve miting konuşmalarını çocuklara göstermemeliyiz. Peki, bunu gören çocuk ne anlayacak: Eğer kendi fikrimi (yetişkinlere etkin otoriteye karşı) söylersem şiddete uğrayabilirim. Peki çocuğumuzun kendisini geliştirebilmesi özgüvenini kazanması için düşüncelerini serbestçe söylemesi , hayatı ve içinde bulunduğu ortamı sorgulamasını desteklemiyor muyduk… Çocuğun kafasına özgür demokrasi düşünce sistemini sok ama uygulamasına izin verme yasakla. Ne kadar şizofrenik bir durum!

Double Bind
Buna psikolojide ‘double bind ‘ denir bu erişkinlerden aynı anda birbirine karşıt çift mesaj almak demektir, bu şizofreniyi tetikleyebilir ve şizofrenik kişilik bozukluklarının oluşumunda büyük etkendir. Zaten paronaya sistemimizin bir parçası olmuş, yasa dışı dinlemeler akabinde, düzmece suçlamalarla anne baba dedelerin apar topar tutuklanmalarına birde yukarıdaki karşıt çift mesaj geldiği zaman çocuklarımızın ruhsal sağlıklarının düzgün olmasını bekleyemeyiz. Bu korku ve endişe toplumu çocuklar üzerinde korku ve travmalara sebep oluyor.

Değişken dünyalar
Bu paralel dünyalar çocuklara şunu gösterir evde mümkün olduğunca güvendeyim ama dışarıda her zaman ve her an başıma beklenmedik tehlikeler gelebilir. Kendilerini korumak için savunma mekanizmaları geliştirirler. Şüpheci kimseye güvenmeyen insanlardan korkan, içine dönük veya saldırgan, pasif, verici olmayıp ne kadar kopartabilirsem, almaya odaklı birey olabilirler. Bu kişinin yapısına ve içinde bulunduğu şartlara göre daha sonra belli ruhsal hastalıklara zemin hazırlar. Örneğin Depresyon panik atak obsesif bozukluklar saldırgan kişilik bozuklukları sosyal fobi bunlardan bir kaçı.

Çocuklarda 10 yaşında saf yani naif realismus, ‘ergenliğe girerken kritik realismus’ başlar. Bu yaşlarda çocuklar kendilerine rol model ararlar. Ama o zamana kadar anne babadan okulda öğretmenlerinden öğrendikleri ideal kusursuz olarak gördükleri rol modellerinde hata ve kusur görürlerse büyük hayal kırıklığına ve güven kaybına uğrayıp kendilerini bu toplumdan geriye çekerler veya yasa dışı örgütlenmelere hatta kriminal davranışlara yönelebilirler. Başka bir olasılık da rol model olarak aldıkları bu güç sahibi politikacıları örnek almaları. olabilir.

10 yaşına kadar çocuk okuduğunu dinlediği hikayelerin haberlerin içeriklerini gerçek ve hayal alemimi ayırt edemez. Nasıl vurdulu, kırdılı bir filmden sonra çocuk silahlarla oynar şiddete yönelirse dinlediği gördüğü haberlerdeki şiddeti de normal olarak algılayabilir. O yüzden çocuğunuza bir iyilik yapın ve 12- 13 yaşından önce şiddet dolu haberleri izletmeyin. 13 yaşında da çocuğu bu haberleri izlerken desteklemek olanlar hakkında fikir alışverişinde bulunup bunların normal olmadığını çocuğa anlatmak gerekir.
Sevgi, şefkat ve desteğin önemi
Çocuğa 2 yaşına kadar yoğun ilgi, şefkat ve sevgi gösterilmesi gerekli ve önemli. Çocukların dünyaya gelirken anne ve babalarını seçme olanakları yoktur. Anne ve baba kendi istekleriyle dünyaya getirdikleri çocuklarının büyüme çağına kadar her türlü sorumluluklarını üstelenmeleri gereklidir.

Fakat her şeyin fazlası gibi, fazla algı ve dürtü de aynı derecede zararlıdır. Anne-babanın bu konuda tam ölçüyü bulabilmesi için oldukça duyarlı davranması gereklidir. Çocuğun ne zaman yorulduğunu ne zaman rahatsız olduğunu anlayabilmek için dikkatlerini bu yönde toplamaktır. Bu yüzden çocukların bu kurallar içinde, beklemeyi öğrenmeleri çok önemlidir. Bunu öğrenen çocuklar, daha sonra okula başladıklarında, dersin sonuna kadar oturmayı başarırlar. Yazımın başında da belirttiğim gibi Ekim ayı okula yeni başlayan çocuklardan liseyi bitirecek gençlere kadar birçok sorun karşımıza çıkacak. Bu açıdan anne baba olarak ekim ve kasım aylarında çocuklarımıza normalden iki misli daha fazla zaman ayırmamız yararlı olur.

tarafsiz haberler