Ana Sayfa / Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi (Tümü) / Çocuklar ve gençler yine yorucu bir okul döneminden sonra sömestr tatiline girdiler

Çocuklar ve gençler yine yorucu bir okul döneminden sonra sömestr tatiline girdiler

Çocuklar ve gençler yine yorucu bir okul döneminden sonra sömestr tatiline girdiler. Bu 2 haftalık dönemde anne-babalar nelere dikkat etmeliler?

Eğer çocuğunuz eve başarılı bir karne ile dönmüşse onu ileriye dönük motive etmek için fazla abartıya girmeden mutlaka ödüllendirin. Bu, çocuğunuzun kişiliğine, ilgi alanına ve sevdiği şeylere uygun bir etkinlik veya hediye olsun.

Karneler sizi etkilemesin

Kötü bir karne ile eve dönmüşse ona kızmadan önce bir düşünün. Böyle kötü bir karnenin nedenleri ne olabilir? Yaptığınız listeyi çocuğunuzla birlikte oturup karşılaştırın. Onun da bu konudaki nedenlerini alın. Ve birlikte bu nasıl düzeltilebilir, bunun imkanlarını araştırıp başarıya nasıl geçebilir birlikte geliştirip; başarısızlığın da başarının da sorumluluğunu onunla birlikte üstlenin, ona sizin daha nasıl destek olabileceğimizi sorun.

Sevgisizlikle cezalandırmayın

Unutmamak lazım ki çocuğun başarısında da başarısızlığında da anne-baba-çocuk ilişkilerinin çok önemli bir yeri var. Çocuğun derslerine ve notlarına sadece karne getirdiği zaman değil çok daha önceden ilgi gösterilmesi, zayıf olan tarafları öğretmenin de fikri alınarak daha önceden desteklenmesi gerek. Çocuklarınızı hiçbir zaman bir mülk, bir at yarışını kaybetmiş ve bütün değerini yitirmiş muamelesi ve hissi vermeyin. Çocuk hiçbir zaman getirdiği zayıf notlar nedeni ile sevgisizlikle cezalandırılmaz. Eğer bunu yaparsanız istemeden çocuğunuza en büyük zararı verirsiniz.

İyi karne veya kötü karne farketmez, sömestr tatiline aileler çocuklarıyla bol bol vakit geçirebilip daha yakınlaşabilecekleri bir fırsat olarak değerlendirebilirler. Bu da çocuğun seviyesine inip onun çok sevdiği etkinlikleri birlikte yapıp beraberce mutluluğu, sevgiyi ve sevinci paylaşmaktır.

tarafsiz haberler