Ana Sayfa / Basından / SPORCU KOÇLUĞU

SPORCU KOÇLUĞU

Almanya’nın futboldaki başarıları her geçen gün artırıyor. Hakikaten futbolun 22 kişi tarafından oynandığı ve Almanların her zaman galip geldiği spor olarak tanınmasında haklılık payı var. Buna karşılık ülkemizde yabancı sporcular açısından büyük bir israfla karşı karşıyayız. Sporcuları büyük paralar karşılığında buraya getiriyoruz. Fakat yanlarına hiç bir zaman psikolog, psikiyatr ve spor koçu vermediğimiz için bunlar ya gece yaşamına ilgi gösteriyorlar ya da depresif bir durumla karşı karşıya kalıyorlar. Bunun en önemli örneklerinden birini Beşiktaş’taki futbolcu Quaresma’da görmemiz mümkün. 3 milyon 750 bin dolar vermiş olduğumuz bu futbolcuyu oynatamıyoruz. Kendisini istemiyoruz ve depresif bir duruma getiriyoruz. Almanya başta olmak üzere Avrupa’da bu konuda spor koçlarının önemi çok büyük. Avrupa’nın tek spor üniversitesi olan Köln’de Prof. Dr. Watter Tokarski rektör bu konuda ciddi çalışmalar yapan bir kişi.

YÖNETİMİN GÖREVİ BÜYÜK
Türkiye’de maalesef bazı futbol kulüpleri hiç değer yaratmamış kişiler tarafından yönlendirildiği için bu konuları anlamakta güçlük çekiyorlar. Üniversitelerin Türkiye’de sayısı artarken spor ekonomisi, spor pazarlaması, spor iletişimi ve spor koçluğu maalesef ele alınmayan konular arasında yer alıyor. Sporcu koçluğu Türkiye’de ele alınması ve korunması gerekmektedir. Almanya’da bu konuda başarılı çalışmalar sürdüren Erdinç Üstündağı’ı ciddi bir araştırma kitabıyla bu konuyu en iyi bilen uzmanlardan biridir. Geçtiğimiz aylarda Türkiye’ye gelerek başarılı çalışmalarda bulundu. Önümüzdeki günlerde konumunda tek faaliyet gösteren “ Branday.net “ internet gazetesi koçluk konusunu ciddi bir şekilde ele alacak Avrupa’da bu konuda ciddi kurslar, ciddi uzmanlar var. Bu açıdan Avrupa’dan öğreneceklerimiz var. Başta Avrupa’da başarılı bir grafik çizen Galatasaray ve Fenerbahçe’nin buna el atması gerekmektedir. Belirli çevrelerin tüm olumsuz çabalarına rağmen Fenerbahçe başarılı bir grafik çiziyor. Buna karşılık çok yabancı futbolcusu olan Fenerbahçe’de de sporcu koçluğunun ihmal edildiğini görüyoruz. TFF’nin de sporcu koçluğu yetiştirmek için çabalar gösterebilir.

HAKEMLERİN DE İHTİYACI VAR
Sporcu koçlarına hakemlerin de ihtiyacı var. Geçtiğimiz haftalarda hatalı bir hakemlik yapan Fenerbahçe’nin 2 puanını çalan, Caner’i sahadan atan Fırat Aydınus gibi hakemlerin koçları olsa herhalde bu kadar başarısız olmazlar. Başarısızlığının yanına saldırgan tavırla girmezler. Türkiye de “Futbol Ekonomisi “ gün geçtikçe başarı kazanıyor. İş dünyasında da çok başarılı olan Acıbadem Hastahanesi kurucusu Mehmet Aydınlar gibi kişiler bu konuyu el atamaz mı? Ya da bir kulübün başına geçip örnekler veremez mi? Böyle gelişmeleri beklemek tüm spor sevenlerimizin hakkıdır diye düşünüyorum.

tarafsiz haberler