Ana Sayfa / Basından / POLİTİKACILAR ÇOCUKLARIMIZI NEGATİF ETKİLİYOR

POLİTİKACILAR ÇOCUKLARIMIZI NEGATİF ETKİLİYOR

Ülke olarak son derece gergin günlerden geçiyoruz. Seçim kampanyaları, kasetler ve sert söylevler. Ne zaman televizyonu açsak birilerine bağırıp çağıran politikacılar, nefret söylemleri, iç karartan tartışma programları, coplanan gençler, su sıkan TOMA’lar karşımızda… Ölümler hepimizi üzüyor.

Özellikle haberlere bir korku filmi izler gibi bakıyoruz. Peki bütün bu yaşadıklarımız çocuklarımızın psikolojisini ne kadar etkiliyor?

ÇOCUKLAR ÇOK ETKİLENİYOR
Son aylarda psikopat ve şizofren bir nesil yaratıyoruz kendi ellerimizle…
Bir yandan çocuklarımızın özgüven sahibi olması, düşüncelerini serbestçe söylemesi gerektiği fikirlerini pompalıyoruz; öte yandan onları şiddet, endişe ve korku içeren bir ortamla baş başa bırakıyoruz.

POLİS VE SALDIRILAR
Ne zaman televizyonu açsalar karşılarında biber gazlarından kaçışan insanlar, havada uçuşan molotof kokteylleri, barikatlar, polis copları görüyorlar.
Onlara öğretmeye çalıştıklarımız ile televizyonda şahit oldukları bu gerçekler, yani aynı anda verilen bu farklı ‘çift mesaj’ bana göre özellikle çocuklarda ve gençlerde şizofreniye ve kişilik bozukluklarına yol açıyor.
Yasadışı dinlemeler, düzmece suçlamalar, montajlar, dublajlar, tapeler, apar topar tutuklanmalar derken çocukların ruhsal dünyasını allak bullak oluyor. Bu korku ve endişe toplumu çocuklar üzerinde çeşitli travmalar yaratıyor. Son zamanlarda bu durumda olan çocuklar ebeveyniler tarafından bana getiriliyor.

ÇOCUKLARIMIZI KORUYALIM
Çocuk, bu kaos ortamında ancak evinde kendini biraz olsun güvende hissedebiliyor. Bu yüzden kendine bir savunma mekanizması geliştiriyor ve sosyal hayatı sıfırlanıyor. Tamamıyla sosyal medyaya yönleniyorlar.
Bütün bu faktörler çocukları şüpheci, kimseye güvenmeyen çevresinden korkan bir birey haline gelmesine neden oluyor. Bu durum da gelecekte bizi panik atak, saldırgan kişilik bozuklukları sosyal fobisi olan gençlerin yaşayacağı bir toplum haline getiriyor.
Genellikle on yaşından küçükler haberleri bir film gibi seyrediyor ve gerçek ile hayali ayıramıyor. Nasıl vurdulu kırdılı bir filmden sonra şiddete özenirlerse, izledikleri haberlerdeki şiddetin etkisinden kurtulmaları da kolay olmuyor.

YENİ POLAT ALEMDARLAR GELİYORLAR
Bir zamanlar çevremize dadanan küçük Polat Alemdar’lar misali, yakında eli coplu polislere, molotof atan saldırganlara özenen psikopatlarla karşılaşırsak şaşırmayın.
O yüzden çocuklarınıza bir iyilik yapın ve 13-14 yaşına gelene onlara en azından haberleri izletmeyin.
Bir sözüm de RTÜK üyelerine… Sunucuların göğüs dekolteleriyle uğraşacağınıza biraz da haberlerdeki bu vahşet ve kaos görüntüleri için yorun kafanızı. Çünkü yarın çok geç olacak.

tarafsiz haberler