Ana Sayfa / Basından / 2012-2013 EYLÜL AYINDA OKULA BAŞLAYACAK ÇOCUĞUNUZ İÇİN YAPMANIZ GEREKENLER

2012-2013 EYLÜL AYINDA OKULA BAŞLAYACAK ÇOCUĞUNUZ İÇİN YAPMANIZ GEREKENLER

Okul başlamadan önce çocuk kreş/anaokuluna gittiyse okul öncesi eğitim aldıysa; bu onlar için yepyeni bir başlangıç olmayacak, daha önce grup içinde paylaşımı ve oyunu bildikleri için okul onun bir üst safhası olacak. Çocuğu okula anaokulundan itibaren hazırlamak gerek. Bilgilenmenin, öğrenmenin, disiplin ve kurallara uymanın gerekliliği ve getirileri çocuklara aşılanmalıdır. Aileler çocuğu daha önceden okulla ilgili bilgilendirmelidir, okulda ne yapıldığı, nelere dikkat edilmesi gerektiği, öğretmen, sınıf arkadaşları, sınıf düzeni, okulun nerede olduğu gibi, hatta okul başlamadan önce okula gidilip okul ve sınıflar gösterilebilir; lavabo, bahçe, teneffüsleri geçirecekleri alanlar tek tek gösterilirse bilgi sahibi oldukça çocuğun endişeleri ve korkuları azalır. Okulun ilk günü en azından çocuk için ne kadar yeni olsa da tanıdık bir ortam olur. Daha önceden yazma, okuma denemeleri yapmak da okul için motivasyonu artırır.

AĞUSTOS VE EYLÜL AYLARININ ÖNEMİ
Çocuğu okul seçiminde de karar aşamasına katarsanız çocuk, kendisinin geleceği ile ilgili bir kararda sorumluluk alarak, okulu ve okul hayatını daha fazla sahiplenir ve özgüveni artar. Bunun için Ağustos ve Eylül aylarında çocuğunuzun iyi eğlenmesini ve dinlenmesini sağlayınız. Anne-babalar okul öncesi okulun ve okumanın çocuğa kazançları hakkında örneklerle konuşabilirler, kendilerinden de örnekler vererek ömür boyu arkadaşlıklar, hoş anılar, eğlenceler, okulda öğrendiklerini özel hayatta nasıl uyguladıklarını; okulun daha sonraki meslek ve eğitim için gerekliliğini ve kazançlarını anlatarak sevdirebilirler. Bütün bunlar çocuğun kaygılarını ve korkularını azaltır. Anne-baba hiçbir zaman okulu bir zorunluluk olarak sunmamalıdır, hele hele okula göndermekle tehdit etmemelidir. Bu, çocuğun okulu ceza olarak algılamasına sebep olur. Aynı zamanda aile çocuğu öğretmenle de tehdit etmemelidir bu; çocukla öğretmen arasında baştan itibaren negatif bir ilişkinin oluşmasına sebep olur.

ANNE VE BABALAR OKUL ÇAĞINDAKİ ÇOCUKLA NASIL İLGİLENİLMELİDİR?

 • Çocuğa kendi yaşantımızla ve davranışlarımızla olumlu bir örnek sergilemek
 • Ona saygı duymak, onu ciddiye almak, kişiliği hakkında sadece olumsuzlukları değil iyi taraflarını da görüp bunu belli etmek, onunla gurur duyduğumuzu belli etmek.
 • Sevginizi açık bir şekilde gösterin ki hayır dediğinizde verdiğiniz kurallara saygı duysun, sizi korktuğu için değil saydığı için dinlesin.
 • Onu anlamaya çalışmak, zor da olsa olayları onun açısından ele alıp ona yaklaşabilmek.
 • Neleri sever, neleri sevmez, onu merak edip ilgilenmek.
 • Onunla ailece veya birebir onun hoşlandığı bir uğraşı paylaşmak. Örneğin; oturup birlikte onun müziğini dinlemek. Sonunda fikrimiz ne olursa olsun, çaba önemlidir. Böylelikle saygılı ve dürüst davranış örneği oluşur.
 • Çocuğa moral verip, güvenini artırmak, kaygı ve endişelerini azaltmak.
 • Okulun bir sorumluluk ve kişisel gelişme aracı olduğunu unutmamak, anne-baba olarak çocukları yarışa çıkmış bireyler olarak görmemek, sadece okulla ilgili ortak konu yapmayıp, çocuğun başka gereksinimlerini de gözlemlemek ve bu ihtiyaçlarını gidermek.
 • Sevgi, şefkat, empati, aynı zamanda kurallar, sınırlar, sorumluluklar, güzel bir aile ortamında huzurlu ve mutlu büyümelerini sağlamak.
 • Çocuklarımızın başarısı için baskı yapmadan onları okula motive etmek.
 • Çocuğu okul seçiminde de karar aşamasına katarsanız çocuk, kendisinin geleceği ile ilgili bir kararda sorumluluk alarak, okulu ve okul hayatını daha fazla sahiplenir ve özgüveni artar. Bunun için Ağustos ve Eylül aylarında çocuğunuzun iyi eğlenmesini ve dinlenmesini sağlamak önemlidir.
 • Ailece birlikte zaman geçirmek ve bu zamanı problem konuşmak için değil birlikte oyunlar oynayarak eğlenceli bir birlikteliğe dönüştürmek.
 • Anne-babalar okul öncesi okulun ve okumanın çocuğa kazançları hakkında örneklerle konuşabilirler, kendilerinden de örnekler vererek ömür boyu arkadaşlıklar, hoş anılar, eğlenceler, okulda öğrendiklerini özel hayatta nasıl uyguladıklarını; okulun daha sonraki meslek ve eğitim için gerekliliğini ve kazançlarını anlatarak sevdirebilirler. Bütün bunlar çocuğun kaygılarını ve korkularını azaltır.

 

 

 

tarafsiz haberler